Jak přistupují k mladým řidičům v zahraničí

Existuje několik studií, které nám naznačují, že posilováním a trénováním svých kognitivních schopností můžeme výrazně zlepšit řidičské schopnosti a přispět k lepším reakcím za volantem. Bohužel v České republice jsme k tomuto způsobu tréninku ještě nedospěli, i přesto bychom Vás rádi seznámili s několika způsoby, jak právě tyto důležité aspekty bezpečnosti na silnicích řeší v zahraničí.

 

Zde uvádíme pár odkazů na články (v ČJ), které by Vás mohly inspirovat:

 

Francie

Jendou ze studií, kterou zkoumala výzkumná organizace ve Francii (Boiron), je studie PEPCo "Pozornost za volantem", zaměřena na testování skupiny lidí, kteří se mezi dvěma testy podrobili měsíčnímu domácímu cvičení kognitivních schopností. Výsledky testů byly pozoruhodné; průměrné zlepšení schopností činilo 14% a to zejména v oblastech paměti, rychlosti reakce a koncentrace. Příčinou je program s mnoha cvičeními zaměřený na trénování kognitivních schopností s názvem HAPPYneuron. Více informací si můžete dále přečíst na: www.brainjogging.cz.

USA

Další zahraniční studie, konkrétně 11 spolupracujících univerzit v Americe, se zaměřuje na průzkum kognitivních schopností u starších řidičů. Tato studie z roku 2002 s názvem ACTIVE (Advanced Cognitive Training for Independent and Vital Elderly=Moderní kognitivní trénink pro nezávislé a vitální staré lidi) ukazuje přirozený úbytek mentálních schopností zdravých stárnoucích lidí a jeho dopad na řidičské schopnosti. Současně ukazuje, že moderním tréninkem kognitivních schopností se dá tomuto úbytku i přes stárnutí předejít. Celý článek si můžete přečíst zde

USA Maryland

Další studií, prováděnou a financovanou státem Maryland, je průzkum řidičů a jejich úspěšnosti resp. neúspěšnosti u kognitivních testů. Výsledky testů naznačují, že řidiči ve vyšším věků bez posilování kognitivních funkcí mají o 25% vyšší pravděpodobnost, že nabourají. Přirozené změny v procesu stárnutí a soustavně klesající schopnost věnovat více věcem současně je důvodem pro trénování kognitivních schopností. Celý článek si otevřete na tomto odkaze.

Aktuality

 • Zahájení realizace projektu

  Ve Středočeském kraji byl od 1. 1. 2014 v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost zahájen projekt "Bezpečné řízení vozidel posílením kognitivních funkcí" s reg. č. CZ.1.07/3.2.11/03.0009.

  Napsáno úterý, 28 leden 2014 12:55 Číst dál...
 • Termíny kurzů

  Byly stanoveny termíny kurzu.

  Napsáno středa, 12 únor 2014 10:18 Číst dál...
 • Leták
  Leták

  Podívejte se a stáhněte si leták ke kurzu Bezpečné řízení vozidel posílením kognitivních funkcí.

  Napsáno úterý, 18 únor 2014 13:43